Rezydencja na Wilanowie, Warszawa 550m2

Nagroda: Property Awards 2019-2020

Dzięki wprowadzonym przez nas zmianom w obrębie konstrukcji budynku uzyskaliśmy jednorodne wnętrze, w którym funkcje przenikają się a nie są z góry ograniczone poprzez wyjściowe założenia budowlane. Udało nam się połączyć widokowo parter z piętrem, na którym w przestrzeni przywodzącej na myśl antresolę zlokalizowano fortepian klientki. Na piętrze znajdują się również zespoły sypialniane mieszczące w sobie funkcje łazienek i garderób. Na poddaszu zlokalizowano wspólną przestrzeń rekreacyjną. W odrębnym pawilonie, połączonym za pomocą szklanego łącznika z domem mamy dostęp do części rekreacyjnej wyposażonej w basen i saunę.

Zespół pracowni Inter-Arch Architekci został wyróżniony nagrodą specjalną International Property Awards w kategorii „Wnętrze Prywatnej Rezydencji w Polsce 2019–2020”. Nagrodzono projekt wnętrz rezydencji położonej w Wilanowie.

fot. Yassen Hristov

Stworzona przez zespół Inter-Arch Architekci przestrzeń rezydencji w Wilanowie to harmonijne zestawienie nowoczesnego designu z rękodziełem; sztuki z muzyką; rodzinnego klimatu z oszczędną stylistyką. Właśnie takie połączenie doceniło międzynarodowe jury przyznając nagrodę specjalną w prestiżowym konkursie International Property Awards jako najlepsza realizacja w kategorii „Wnętrze Prywatnej Rezydencji w Polsce 2019–2020”.
Do rezydencji prowadzi nas reprezentacyjny hall, który jest dwupoziomowy i liczy aż 6 metrów wysokości. Dominującą bryłą są schody dywanowe wykonane z drewna orzecha amerykańskiego. Niezwykła dbałość o detal sprawia, że schody prezentują się jak wyszukany mebel, a wszystko za sprawą tego, że stopnie zostały wykonane z obłogu, a nie pojedynczych desek. To, co je dodatkowo wyróżnia, to zaprojektowanie ich biegu w taki sposób, by rodzina spotykała się przy wchodzeniu lub wychodzeniu z domu.
Na uwagę zasługuje także wykończenie ich górnej części: trawertyn prezentuje się tutaj niezwykle dostojnie, idealnie łącząc się z antresolą. Luksusowy klimat przestrzeni podkreśla żyrandol wykonany na specjalne zamówienie. Dwie obręcze, na których zawieszone zostały luźno spadające kryształowe płytki, tworzą spektakl świetlny. Identyczną grę światła obserwujemy w salonie – tam zamontowano niższą formę tego samego żyrandola, tym razem wykonanego z trzech obręczy.
Salon przykuwa spojrzenia dzięki starannie dobranym akcentom – to one sprawiają, że pomimo tak wytwornego hallu i dość ciężkiej klatki schodowej, zachowuje on swoją rangę i własny charakter: jest przytulny, zapraszający do chwili relaksu. Ciepły charakter wnętrza udało się uzyskać dzięki drewnianej podłodze w orzechowym brązie, która harmonizuje z nutami beżu i szarości w postaci dużego narożnika, dywanu oraz oszczędnego w swej formie stolika. Rodzinny klimat przestrzeni nadaje także kominek, będący swoistego rodzaju przegrodą między salonem a jadalnią.
Oryginalna bryła kominka wykonana z trawertynu daje możliwość otwartego paleniska na środku domu, a iskrzące się płomienie można podziwiać zarówno z salonu (dzięki starannie zaplanowanej przestrzeni w narożniku), jak i z jadalni, a nawet z antresoli. Trawertyn pojawia się w salonie także na ścianie telewizyjnej – jest elementem, który kontrastuje z bielą ścian oraz stanowi świetny kontrapunkt dla designerskiego żyrandola i wyrafinowanej sztukaterii na suficie.
W jadalni projektanci postawili na prostotę. Drewniany stół, wykonany na zamówienie z orzecha amerykańskiego, dopełniają krzesła w kolorze zimnego beżu, które stanowią nawiązanie do trawertynu. Elegancki klimat podkreśla ścienna dekoracja wykonana z kamienia w odcieniach zieleni, która nawiązuje do barwy ogrodu, podobnie jak strefa Master.
Parter przed
Parter po
Pietro przed
Pietro po
Powrót
inter arch architekci

Inter-Arch Architekci
ul. Bobrowiecka 3/228, 00-728 Warszawa