Projekt rezydencji „Dom Kamienny” 430m2, Polska

Założeniem projektu było stworzenie bryły odgradzającej od frontu mieszkańców od pobliskiej ulicy, hałasu i spojrzeń sąsiadów. Druga strona domu pozwala domownikom na jak najpełniejszy kontakt z przyrodą i otuliną lasu.

Zewnętrzne ściany budynku pokryto szarym łupkiem, nadając bryle budynku nowoczesny i majestatyczny wygląd. Dla przełamania wrażenia masywności, wszystkie przeszklenia wykończono drewnem. Dom został zaprojektowany tak, by zminimalizować zużycie energii. Zastosowano w nim rozwiązania w postaci pompy ciepła, kolektorów słonecznych wbudowanych w stolarkę okienną i ogniw fotowoltanicznych.

Powierzchnia: 424 mkw | Status: w realizacji | Autor: Inter-Arch Architekci

Mocnymi punktami tego projektu są rozwiązania funkcjonalno-przestrzenne. Przeszklenia w strefie wejścia i na antresoli tworzą wrażenie rozbicia bryły budynku na dwie części. Pokój dzienny, jadalnia i kuchnia stanowią jedną otwartą przestrzeń, zaprojektowaną w sposób, który pozwala na czytelne wyodrębnienie poszczególnych funkcji.
Znajdująca się w pokoju dziennym ściana kominkowa, w połączeniu z wielką przeszkloną ścianą z widokiem na Puszczę, kreuje w tym wnętrzu atmosferę spokoju i wyciszenia. Widoczna z pokoju dziennego antresola to przestrzeń rekreacyjna, w której można oglądać filmy, czytać książki, grać w planszówki. Łączy się ona bezpośrednio ze strefą pokoi dzieci spełniając również funkcję pokoju zabaw.
Także inne pomieszczenia w tym domu mają charakter wielofunkcyjny, np. gabinet łatwo zamienić w pracownię rzeźbiarską pana domu.
Na terenie działki otaczającej dom przewidziano miejsce na zewnętrzny basen. Jego konstrukcja, dzięki zagłębieniu całości w terenie oraz obsypaniu ścian i dachu gruntem, nie zakłóca widoku z budynku na otaczający go las.
Powrót
inter arch architekci

Inter-Arch Architekci
ul. Bobrowiecka 3/228, 00-728 Warszawa